Zahájení docházky do mateřské školy je vždy velkou změnou jak pro samotné děti, tak i pro rodiče. Vaše dítě si musí vytvořit důvěru k nové blízké osobě, která je zde současně pro řadu jiných dětí, má rozvíjet vztahy se skupinou vrstevníků, musí si zvykat na nové prostředí a nový denní režim, musí se učit novým pravidlům, např. že hračka nepatří jen jemu, nýbrž všem dětem. Z těchto důvodů je velice důležité, abyste dítě na vstup do MŠ co nejvíce připravili a všechny změny mohlo přijmout v co největším klidu a s jistotou.

Všichni si přejeme, aby adaptace dětí i jejich následný pobyt ve škole byl pro všechny příjemný a podnětný. Proto je nutné, aby do školy šlo dítě, které zvládá základní požadavky- reaguje na své jméno / zavolání/, je schopno se najíst lžící a napít z hrnečku, dojde si na toaletu, umí svléknout a obléknout jednoduché druhy oblečení, respektuje/snaží se nebo alespoň začíná respektovat/ základy slušného chování

Jak můžete dítě co nejlépe připravit?

• Zvykejte dítě na chvíle odloučení, začněte v domácím prostředí. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout, že i když jej opouštíte, vrátíte se.
  • Mluvte s dítětem o tom, jaké je to v mateřské škole, co se tam dělá, že se mu tam bude líbit.
  • Vaše dítě se bude cítit dobře, když bude mít pocit jistoty. Veďte dítě k samostatnosti, pomůžete mu zbavit se strachu z neúspěchu. Zároveň ujistěte dítě o tom, že paní učitelka mu ráda pomůže, učte ho říci si o pomoc.
  • Všichni si přejeme, aby adaptace dětí i jejich následný pobyt ve školce byl pro všechny příjemný a podnětný. Proto je ale žádoucí, aby do školky šlo dítě, které: zvládá základní požadavky – reaguje na své jméno / zavolání/, je schopno se najíst lžící a napít z hrnečku, dojde si na toaletu, umí svléknout a obléknout jednoduché druhy oblečení, respektuje/snaží se, nebo alespoň začíná respektovat/ základy slušného chování.
  • Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do mateřské školy. Ujistěte ho, že to zvládne, zvýšíte tak jeho sebevědomí. Aby dítě chodilo do MŠ rádo, musí si k ní vybudovat kladný vztah. Nikdy mu mateřskou školou nevyhrožujte, vyhněte se výhrůžkám typu: „Až budeš chodit do školky, tak bude všechno jinak a budeš muset všechno umět. Když budeš plakat, tak si nebudeš moci hrát s ostatními dětmi. apod.“

Jak zvládnout první dny v mateřské škole?

• Promluvte si s paní učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte – dítě může přijít první tři dny jen na dvě hodiny, čtvrtý a pátý den do oběda.
  • Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Paní učitelka vaše dítě brzy uklidní a pomůže mu překonat smutek.
  • Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě také přijít. Dítě je potom nešťastné, ztrácí důvěru a pocit bezpečí a prostředí mateřské školy bude vnímat negativně.
  • Zamyslete se nad tím, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu a obav u rodičů, silně emočně reagují. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do MŠ dát chcete, pak byste měli jeho nástup přehodnotit. Případně se v rodině dohodněte, že dítě do MŠ bude vodit ten, který s tím má menší problém.
  • Prosím akceptujte, že vaše dítě je jen jedním dítětem mezi ostatními dětmi ve třídě a že mu paní učitelka nemůže být k dispozici neustále.

Pokud jste v začátcích nejistí, nebo si s něčím nevíte rady, tak se bez obav obraťte na paní učitelku/pana učitele, kteří Vám vždy rádi pomůžou a poradí.

Copyright © 2019 MŠ Příborská, všechna práva vyhrazena.

Návštěvy

• 11501Počet návštěvníků: